Każdy właściciel basenu chciałby aby jego basen dostarczał relaksu i przyjemności nie generując przy tym zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych. Żeby tak było należy podjąć stosowne decyzje i działania już na początku inwestycji przy jej planowaniu. Podpowiemy Państwu na co zwrócić szczególną uwagę przy każdym basenie.

Po pierwsze na etapie planowania basenu i szukania korzystnej oferty wykonawczej zwróćcie Państwo uwagę na dobór osprzętu techniki basenowej proponowany przez oferenta. Niska cena zawsze z czegoś wynika. Ważne jest aby osprzęt techniki filtracyjnej w niecce basenu (skimmery, dysze napływowe, odpływ denny etc.) oraz przede wszystkim samo urządzenie filtrujące były dobrane w odpowiednich parametrach ilościowych dla osprzętu i jakościowych dla filtra. Właściwa ilość osprzętu technicznego w niecce basenu pozwoli na prawidłowe jego rozmieszczenie co z kolei zapobiegnie tworzeniu się zastoisk wody i w pełni umożliwi jej cyrkulację. Przewymiarowany, względem minimalnych potrzeb basenu, filtr pozwoli z kolei polepszyć proces usuwania zanieczyszczeń z wody basenowej i zredukuje częstotliwość jego płukania i zużycie środków chemicznych do uzdatniania wody. Każda niecka basenu powinna być też zaizolowana termicznie, aby zredukować straty ciepła, a przy ogrzewanej wodzie basenowej nie zapominajmy również o izolacji rurociągów.

Przy obsłudze eksploatacyjnej bardzo istotna jest regularność. Regularnie badana i uzdatniania woda, regularnie płukane złoże filtra i regularnie odkurzany basen z pewnością przyczynią się do znacznych oszczędności.

Również zamontowanie i używanie przykrycia lustra wody, podczas niekorzystania z kąpieli, w znacznym stopniu zapobiegnie jej wychładzaniu oraz odparowywaniu wraz ze środkami chemicznymi. Przykrywając lustro wody w basenie zapobiegamy też zabrudzeniom, które do basenu trafiają.
Kolejną istotną kwestią jest zadbanie o właściwą higienę przed korzystaniem z basenu. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest montaż prysznica przy wejściu do basenu, aby można było opłukać ciało przed kąpielą. Bardzo duże ilości patogenów wprowadzane są do wody basenowej również przez użytkowników, wskutek czego zużywane są środki chemiczne w niej zawarte, co także przyczynia się do podwyższenia kosztów eksploatacyjnych.

Wreszcie urządzenia techniki basenowej dodatkowo zamontowane przy stacji filtracji (lampy UV-C, miksery, złoże AFM filtra etc.) skutecznie pozwolą zredukować ilość i możliwości namnażania się patogenów w wodzie basenowej co także zaoszczędzi nam w przekroju sezonu kąpielowego znaczne kwoty.

Pamiętajmy też o kupowaniu i stosowaniu dobrych jakościowo środków chemicznych do uzdatniania wody. Na pozór tylko wydają się one droższe od np. marketowych propozycji. Ich wydajność, skuteczność i trwałość gwarantuje nam utrzymanie wody w czystości.

Tych kilka rad powinno skutecznie zadbać o Państwa portfel i właściwy sposób oszczędzania na basenie.