Lampy UV-C są bardzo ważną i ciekawą propozycją dla każdej instalacji basenowej. Jak już wiemy woda w basenie musi być oprócz filtrowania uzdatniana również środkami chemicznymi. Nie są one jednak całkowicie obojętne dla użytkowników a ich ewentualna nadmierna obecność w wodzie basenowej może być szkodliwa. Stąd ciekawa propozycja w uzupełnieniu tradycyjnej dezynfekcji wody w postaci lampy bądź układu lamp UV-C.
 
Montowane one są w układzie instalacji basenowej po procesie filtracji. Woda przepływająca przez lampę UV-C podlega naświetleniu odpowiednim zakresem promieniowania UV co zabija zawarte w niej wirusy, bakterie, grzyby – słowem patogeny. Zastosowanie lamp w całości nie wyeliminuje konieczności klasycznego uzdatniania wody środkami chemicznymi, ale znacznie zmniejszy ich zużycie. Woda dzięki fotooksydacji w lampach UV-C jest bezpieczniejsza dla użytkowników basenu. Kolejnym plusem jest stosunkowo niska cena lamp UV-C, która powoduje szybki zwrot nakładu na ich zakup dzięki uzyskanym oszczędnościom w zużyciu chloru. Eksploatacyjnie lampy UV-C nie generują wysokich kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, a żywotność wkładów jest również bardzo długa (przy basenie sezonowym sięga nawet 4-5 lat). Przy używaniu lamp UV-C istotną kwestią jest dbanie o niską mętność wody, która może zaburzać skuteczność działania lamp, poprzez regularne stosowanie środków do koagulacji wody basenowej.

Popularność lamp UV-C jest bardzo duża w Polsce i z naszej praktyki wynika, że stosowane są w znacznej większości instalacji basenowych. Warto więc rozważyć ich zakup do basenu.