Eksploatując basen kąpielowy musimy zadbać o czystość jego wnętrza, czyli usunąć wszelkie zanieczyszczenia które dostają się do basenu. Wiele z nich wyłapywane jest przez skimmery czy rynnę przelewową ale też duża część spada na lustro wody i osiada na dnie basenu. Wówczas jedynym sposobem jest odkurzenie basenu. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ odkurzając basen usuwamy zanieczyszczenia stanowiące pożywkę dla rozwoju patogenów. I tu pojawia się zasadnicze pytanie: jaki odkurzacz wybrać?

Podstawowymi odkurzaczami basenowymi są odkurzacze ręczne składające się z węża, teleskopowej tyczki i szczotki odkurzacza. Odkurzacze te podłączane są do adaptera w skimmerze lub gniazda ściennego, a proces odkurzania opiera się o urządzenie filtracyjne. Odkurzając basen prowadzimy przy pomocy tyczki szczotkę podłączoną do skimmera lub gniazda ściennego i zebrane zanieczyszczenia osadzają się na złożu filtracyjnym, skąd przy płukaniu filtra usuwane są do kanalizacji. Jest to najbardziej podstawowy sposób odkurzania basenu i niestety zabierze nam ta czynność sporo czasu.
Drugą grupą odkurzaczy są tzw. odkurzacze półautomatyczne. One również podłączane są do instalacji filtracyjnej w podobny sposób jak odkurzacze ręczne, ale siła zasysu pompy filtracyjnej wymusza ich samodzielny ruch. Półautomaty poruszają się po dnie basenu zbierając wraz z wodą zanieczyszczenia. Ruch ten jednak nie jest w żaden sposób koordynowany i sterowany, stąd ich skuteczność pozostawia niestety wiele do życzenia.

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem zadbania o czystość basenu jest zakup dobrej klasy automatycznego robota czyszczącego. Roboty są urządzeniami, które możemy określić mianem „samobieżnych filtrów basenowych”. Pracują one niezależnie od systemu filtracji basenu. Odkurzacz automatyczny wrzucamy do basenu i po prostu włączamy. Robot uruchamia się i rozpoczyna proces czyszczenia basenu. W zależności od opcji modelowej roboty mogą poruszać się tylko po dnie basenu lub wchodzić również na jego ściany. System jezdny sprawnie przemieszcza robota, który doskonale oczyści każdy basen. Odkurzacze automatyczne zasilane są niskim napięciem (zwykle 24V), posiadają wbudowana pompę i filtry czyszczące w postaci wkładów, worków lub koszyczków. Po uruchomieniu odkurzacz realizuje zaprogramowany fabrycznie tryb pracy, a w modelach wyższej klasy również diagnozuje wymiary i kształt basenu adaptując się na bieżąco do maksymalnej wydajności i optymalizacji swojej pracy. Dobrej klasy roboty posiadają też opcję zdalnego sterowania przy użyciu pilota lub smartfona ze specjalną aplikacją. Spośród szerokiej oferty robotów możemy dobrać idealne urządzenia do każdego basenu niezależnie od jego rozmiarów, kształtu czy materiału którym jest wykończony.

Odkurzać basen musimy, ale możemy skorzystać z kilku sposobów i urządzeń. Jeżeli mamy sporo wolnego czasu możemy kupić odkurzacz ręczny i spokojnie spędzić dłuższą chwilę dbając własnoręcznie o czysty basen. Natomiast przy deficycie wolnego czasu idealnie sprawdzi się automatyczny robot. Wybór należy do Państwa.