Każdy basen powinien być wyposażony w przykrycie lustra wody. Zarówno baseny z podgrzewana wodą jak i te bez takiego systemu powinny posiadać jakiś sposób na przykrycie lustra wody. Co daje takie przykrycie? Kilka istotnych rzeczy, a mianowicie eliminujemy w ten sposób straty ciepła, ponieważ największe straty ciepła następują poprzez odparowanie przez odkryte lustro wody. Straty te sięgają nawet do 80% łącznych strat ciepła. Wraz z ciepłem odparowuje też woda, którą należy częściej uzupełniać i w efekcie również podgrzewać; a także z wodą ulatniają się zawarte w jej środki chemiczne. Basen bez przykrycia lustra wody również narażony jest na większą ilość zanieczyszczeń zewnętrznych. Jeśli chodzi o baseny całoroczne (wewnętrzne) to przy nich również zasadnym jest montaż przykrycia, które w takim przypadku eliminuje straty ciepła i redukuje parowanie wody oraz wpływa pozytywnie na ekonomię pracy systemu wentylacji pomieszczenia basenowego.

Na rynku obecnych jest kilka propozycji przykryć. Po krótce omówimy najbardziej popularne z nich.

Folia solaryczna jest najbardziej podstawowym i powszechnie stosowanym sposobem. Specjalnie produkowana folia pęcherzykowa jest przykryciem pływającym po lustrze wody i zwijana jest na ręczną rolkę montowaną zwykle na brzegu basenu. Przykrycie to zapewnia dobrą izolacje termiczną wodzie basenowej oraz chroni ją przed zabrudzeniami, ale przypadkowe wpadnięcie do basenu przykrytego folią solaryczną wiąże się z dużym niebezpieczeństwem. Należy też wspomnieć, że folie te dodatkowo nagrzewają wodę basenową w słoneczne dni, akumulując ciepło z promieni słonecznych i oddając je wodzie. Folie solaryczne są przeznaczone do pracy z ręcznymi rolkami zwijającymi i szczególnie przy większych basenach mogą stanowić niemałe utrudnienie dla użytkownika.

Bardziej efektywnym i wygodnym w użytkowaniu jest system z żaluzją basenową. Żaluzje są, podobnie jak folia solaryczna, przykryciem pływającym, ale dzięki komorom powietrznym posiadają znaczna wyporność i przypadkowe wpadnięcie do przykrytego żaluzją basenu nie grozi niczym poza zmoczeniem. Żaluzja utrzyma ciężar nawet dorosłego człowieka. Żaluzje są zatem przykryciami bezpiecznymi bardzo często wykorzystywanymi jeżeli pośród użytkowników basenu znajdują się małe dzieci lub jeżeli posiadamy zwierzęta domowe. Do pracy z żaluzjami dedykowane są automatyczne elektryczne rolki zwijające bardzo wygodne w obsłudze eksploatacyjnej. Rolki zwijające instalowane są pod wodą na kilka sposobów lub montowane są na obrzeżu basenu. Jedynym minusem żaluzji są większe koszty zakupu przykrycia, ale korzyści z nich płynące są nie do przecenienia.

Wspomnimy tylko jeszcze o przykryciach innego typu: teleskopowych zadaszeniach basenowych i mobilnych tarasach, ale szerzej o nich w innych rozdziałach naszego poradnika.