Spędzając czas w basenie warto byłoby go w jakiś sposób urozmaicić i w pełni korzystać z dobrodziejstw jakie może zaoferować nam woda. Warto przy budowie i dobieraniu wyposażenia basenu zwrócić uwagę na urządzenia typu SPA, czyli urządzenia masażowe. Istnieje bardzo wiele propozycji różnego typu urządzeń SPA do basenów i postaramy się odrobinę je Państwu przybliżyć.

Urządzenia SPA do basenów możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii:
  • urządzenia hydromasażu – przeciwprądy, nazywane też przeciwfalami, jetami etc.
  • urządzenia hydromasażu – wielodyszowe;
  • urządzenia masażu powietrznego;
  • prysznice strumieniowe;
Przeciwprądy to urządzenia wytwarzające bardzo silny strumień wody, którą pobierają z basenu i po jej spiętrzeniu i dodaniu strumienia powietrza ponownie wtłaczają ją dyszą wlotową do basenu. Urządzenia te są oferowane w bardzo wielu wariantach wykonania i parametrach wydajnościowych. Możemy spotkać na rynku urządzenia wykonane z tworzyw sztucznych lub z brązu i stali, z dużą różnorodnością pomp. Przeciwprądy posiadają zwykle regulację siły strumienia tłoczonej wody (dzięki czemu możemy regulować moc urządzenia), w niektórych wariantach również można regulować ilość dodawanego do strumienia wody powietrza. Dzięki możliwości regulacji przeciwprąd może być używany zarówno jako maszyna pływacka jak i typowe urządzenie masażowe. Uruchamianie i wyłączanie przeciwprądu odbywa się z wnętrza basenu przy użyciu włącznika pneumatycznego lub dotykowego. Do zasilania większości z nich potrzebny jest prąd trójfazowy, ze względu na stosunkowo duże moce pomp. Przeciwprądy są bardzo ciekawą i popularną wśród użytkowników propozycją skierowaną zarówno do małych basenów jak i większych zbiorników. W małych basenach rekompensują nam nieduże rozmiary i pozwalają na pływanie w miejscu, zaś w dużych basenach stanowią dopełnienie oferty kąpielowej. Przy wyborze urządzenia zwracajcie Państwo szczególną uwagę na materiały i jakość wykonania urządzenia, wydajność pompy oraz możliwości dodatkowej regulacji przeciwprądu.

Masaże wielodyszowe to urządzenia pobierające wodę dyszami ssącymi z basenu i po jej spiętrzeniu wtłaczają ją dyszami masażowymi. Podobnie jak przeciwprądy masaże wielodyszowe dodają do wtłaczanej wody strumień powietrza, który wzmacnia doznania u użytkowników. Dysze masażowe instalowane są w ścianie basenu i mogą być dowolnie rozmieszczone co daje możliwość korzystania z masażu jednocześnie przez kilku użytkowników. Uruchamiane i wyłączane są one z wnętrza basenu.

Urządzenia masażu powietrznego (zwane też gejzerami) są ciekawym dopełnieniem oferty SPA do basenów. W tym przypadku dyszą wlotową w kształcie okrągłym lub podłużnym (tzw. ławeczka masażowa) wtłaczany jest do basenu bardzo silny strumień samego powietrza. Tworzy on przy dyszach instalowanych w dnie basenu gejzer, stąd wzięła się zwyczajowa nazwa tych urządzeń.

Bardzo ciekawe i intensywne doznania u użytkowników są gwarantowane.

Ostatnią grupą urządzeń SPA są prysznice strumieniowe. Urządzenia te pobierają wodę z basenu i przy pomocy wylewki prysznica woda z powrotem trafia do basenu. W ofercie Maxpool znajdziecie Państwo bardzo dużo wariantów i propozycji wylewek pryszniców, od wylewek dających silny skupiony strumień wody po wylewki tworzące jednolity płaszcz wodny. Doskonały masaż dla karku i pleców.

Wszystkie urządzenia typu SPA do basenów mają tą zaletę, że można zakupić i zainstalować etapami. Istotne jest aby budując basen zamontować w nim tzw. zestaw montażowy urządzenia, czyli przepust pozwalający w późniejszym czasie na dołożenie reszty urządzenia. Zapraszamy również do galerii video Maxpool na naszej stronie internetowej, gdzie znajdziecie Państwo krótkie filmy ukazujące pracę urządzeń SPA.

Warto jest przemyśleć kwestię doposażenia basenu w którąś z powyższych propozycji lub w kilka z nich. Dodatkowe uatrakcyjnienie kąpieli pozwoli pełniej wykorzystać basen.