Planując budowę basenu musimy się zmierzyć z podstawowym pytaniem: jaki basen, ze względu na technologię budowy niecki basenu wybrać? Basen jako zbiornik wody może być wykonany w wielu technologiach dostępnych i oferowanych na naszym rynku. W tym miejscu chciałby się skupić na najbardziej popularnych i rozpowszechnionych rozwiązaniach. Zaliczyłbym do nich baseny: tradycyjne-betonowe, baseny prefabrykowane z płaszcza stalowego, baseny prefabrykowane w technologii Orion i baseny gotowe laminowane.

Zdecydowanie najtrwalszą i najlepiej znoszącą trudy naszego klimatu jest technologia tradycyjna. Trwałość basenu betonowego jest nieporównywalnie wyższa od pozostałych technologii, a poza tym pozwala na wykonanie dowolnego basenu pod względem wielkości, kształtu, głębokości, rodzaju i kształtu schodów basenowych aranżacji wnętrza niecki basenu jak i zastosowania zarówno systemu cyrkulacji wody skimmerowego lub rynny przelewowej (a także z rynną typu Infinity). Uszczelnienie takowego basenu stanowi najczęściej membrana basenowa, czyli zbrojona powłoka folii PCV grubości 1,5mm lub 2mm z powierzchnią pokrywaną warstwami akrylu zgrzewana bezpośrednio wewnątrz niecki basenu i stanowiąca element wykończeniowy. Membrany występują w bogatej ofercie kolorystycznej i wzorniczej oraz od kilku lat również w wersji imitującej naturalny kamień (posiadają powierzchnię fakturowaną). Niecka basenu uszczelnionego membraną basenową sprawdza się doskonale w każdym rozwiązaniu basenowym.

Baseny prefabrykowane ze ściana z płaszcza stalowego są obecne na naszym rynku od wielu lat. Oferowane są w trzech podstawowych kształtach: podłużnym (owalnym), okrągłym i ósemkowym w dwóch standardowych głębokościach 120 i 150cm. Baseny te są też proponowane w dość dużej gamie wymiarowej co pozwala zastosować to rozwiązanie przy wielu inwestycjach. Elementem uszczelniającym jest gotowy wkład folii PCV niezbrojonej o grubości od 0,6mm do 0,9mm. Klasycznie proponowane są z wejściem w postaci drabinki basenowej. Technologia ta wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża pod montaż (żelbetowa płyta denna z ewentualnie dodatkowymi murkami oporowymi) i jest konkurencyjna cenowo dla technologii tradycyjnej, ale mniej odporna na uszkodzenia oraz nie pozwala na dopasowanie indywidualne basenu.

Baseny prefabrykowane w technologii Orion są rozwiązaniem dość nowym, ale zyskującym coraz więcej zwolenników. Ściany basenu wykonane są ze specjalnie przygotowanych paneli stalowych łączonych ze sobą i przytwierdzonych do żelbetowej płyty dennej. W basenach tych można zainstalować również schody wykonane w tej samej technologii i do niej przystosowane. Baseny Orion można indywidualizować w dosyć szerokim zakresie tak pod względem wielkości jak i kształtu zbiornika. Mogą one być uszczelniane zarówno gotowym niezbrojonym wkładem folii PCV jak i można wyłożyć je zbrojoną membraną basenową. Dużym atutem tej technologii jest szybkość prac montażowych oraz stosunkowo niskie nakłady na prace przygotowawcze ziemne i budowlane. Jeśli chodzi o cenę tego rozwiązanie to jest ona porównywalna z technologią tradycyjną.

Baseny laminowane są na pewno rozwiązaniem najtańszym i najszybszym pod względem prac instalacyjnych. Gotowy zbiornik basenu ustawiany jest na żelbetowej płycie dennej i montowany jest w basenie osprzęt techniczny wyposażenia instalacji. Technologia ta szeroko rozpowszechniła się również w Polsce przede wszystkim ze względu na niskie koszty inwestycji. Naszym zdaniem jest to jednakże technologia najmniej trwała (niska trwałość powłoki żelkotowej wnętrza basenu pod względem estetycznym) i nie daje tylu możliwości co pozostałe. Baseny te są ograniczone wymiarowo ze względu na możliwości transportowe oraz nie do każdego miejsca można je swobodnie dostarczyć.

Opisane po krótce technologie nie wyczerpują tematu, ponieważ oferowane są też inne rozwiązania. Z wyżej przedstawionymi technologiami mamy do czynienia od wielu lat i wykonując usługi serwisowe u klientów mamy pogląd na ich trwałość, funkcjonalność i estetykę. Nasz subiektywny ranking technologii stawia zdecydowanie na pierwszym miejscu baseny tradycyjne-betonowe. Jednakże przy podejmowaniu decyzji uwzględnić musicie Państwo wiele innych czynników. Prosimy tylko o przemyślany wybór, aby basen stał się źródłem relaksu, zdrowia i doskonałej zabawy, a nie stał się przyczyną dodatkowych problemów.