Dla przyszłego użytkownika basenu jest to pytanie zasadnicze i przed przystąpieniem do planowania inwestycji budowy basenu najważniejsze. W dalszej części naszego poradnika odnajdziecie Państwo dokładniejsze opisy obu instalacji i ich charakterystykę.

Kluczową kwestią jest usytuowanie basenu. Rozróżniamy baseny sezonowe-ogrodowe oraz baseny całoroczne, usytuowane wewnątrz budynku. Basen ogrodowy jest basenem sezonowym, więc korzystać z niego będziemy głównie latem i przy sprzyjających warunkach pogodowych. Basen całoroczny jest znacznie droższą inwestycją, aczkolwiek wykorzystywać go możemy przez cały rok.

Baseny sezonowe budowane są, w znacznej większości, w oparciu o technologię instalacji skimmerowej. Jest to instalacja prostsza i wymagająca mniejszej ilości oprzyrządowania technicznego aniżeli instalacja basenu z rynną przelewową. Baseny skimmerowe doskonale sprawdzają się w otoczeniu, które narażone jest na większą ilość zanieczyszczeń zewnętrznych (owady, liście, trawa etc.), ponieważ zbieracze powierzchniowe tzw. skimmery wyposażone są w koszyki, w których osadzają się największe zanieczyszczenia i stamtąd mogą być w łatwy sposób usunięte. Jest to ważny aspekt użytkowy, gdyż wszelka materia organiczna służy za pożywkę dla rozwoju patogenów a jej usunięcie w znacznym stopniu ogranicza ilość środków chemicznych koniecznych do uzdatnienia wody w basenie. Instalacja skimmerowa jest też znacznie tańsza w porównaniu z instalacją rynny przelewowej.

Baseny z rynną przelewową charakteryzują się, na pierwszy „rzut oka”, lustrem wody na poziomie korony basenu. Wokół basenu znajduje się zazwyczaj kratka maskująca koryto rynny przelewowej. Instalacja ta jest bardziej skomplikowana i potrzebuje więcej miejsca na osprzęt techniczny. 

Baseny z rynną przelewową częściej budowane są jako baseny całoroczne i w tym rozwiązaniu doskonale się sprawdzają. Kluczową kwestią jest tu fakt, iż basen wewnątrz budynku nie jest w tak wielkim stopniu narażony na zanieczyszczenia zewnętrzne i instalacja ta świetnie funkcjonuje z zachowaniem prawidłowych parametrów fizykochemicznych wody. Natomiast nie jestem najgorętszym zwolennikiem basenów z rynną przelewową w ogrodzie. Zanieczyszczenia, które trafiają do koryta rynny przelewowej i dalej do zbiornika wyrównawczego są trudniejsze do usunięcia i najczęściej po prostu kwestia ta jest zaniedbywana przez osoby obsługujące basen co prowadzić może do nadmiernego rozwoju patogenów. Basen z rynną przelewową jako basen sezonowy wymaga więc większej dbałości, ale odpłaca się, zdaniem wielu, wyższą estetyką niż basen skimmerowy.

Firma MAXPOOL poleca oba typy instalacji i chętnie doradzi oraz wykona dla państwa wymarzony basen.