W poprzednim temacie po krótce opisaliśmy dwa podstawowe typy basenów kąpielowych i instalacji cyrkulacji wody w basenie. Teraz nieco szerzej przybliżymy Państwu sposób funkcjonowania i podstawowe cechy a także zalety i wady systemu skimmerowego.

Nazwa skimmer wywodzi się z języka angielskiego i oznacza zbieracz powierzchniowy. W przypadku basenów tyczy się to odpływów bocznych, którymi woda pobierana jest wraz z zanieczyszczeniami do układu filtracji basenu. Skimmery to nic innego jak urządzenia, które wyglądają jak niewielkie „okienka” – otwory w ścianie basenu. Wewnątrz ich znajdują się koszyki wyłapujące z wody basenowej największe zanieczyszczenia powierzchniowe. W dalszym etapie, o którym szerzej opowiemy w dalszych częściach naszego bloga, woda zasysana przez pompę filtracyjną podawana jest na złoże filtracyjne i po oczyszczeniu może być podgrzana i poddana automatycznemu procesowi kontroli parametrów chemicznych i dezynfekcji (uzdatnianiu). Następnie czysta woda trafia do basenu układem dysz napływowych, zazwyczaj zainstalowanych na ścianie basenu położonej naprzeciwko skimmerów. Powoduje to prawidłową jej cyrkulację, wymieszanie i ujednorodnienie parametrów oraz przemieszczanie w stronę skimmerów zanieczyszczeń, które trafiają na lustro wody.

Instalacja skimmerowa w basenie świetnie sprawdza się zarówno w basenach sezonowych (ogrodowych) jak i w basenach całorocznych. Jej prostota jest ważnym atutem zarówno użytkowym – mniejsza problematyczność eksploatacyjna, jak i finansowym – niższe koszty budowy basenu. Jedyną wadą jest, zdaniem niektórych użytkowników, obniżony około 10-15cm poziom lustra wody względem korony basenu, co w porównaniu z rynną przelewową może obniżać estetykę basenu. Warto jest rozważyć kwestię następującą: czy warto posiadać basen z podstawową instalacją rynny przelewowej czy też wzbogacić i doposażyć basen skimmerowy, co pochłonie podobne środki finansowe?

Schemat basenu z instalacją skimmerową:
basen ze skimmerem