Jeden z najbardziej kluczowych elementów instalacji basenowej to filtr. Jego rola jest absolutnie podstawowa a jego wybór powinien być priorytetowym. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że filtracja wody basenowej jest podstawowym procesem technologicznym wykonywanym przez instalację techniczną. Prawidłowy sposób cyrkulacji wody basenowej w połączeniu z dobrze zaprojektowanym i dobranym urządzeniem filtracyjnym zagwarantują Państwu wodę o wysokich parametrach fizykochemicznych. Filtracja usuwa z wody basenowej zarówno zanieczyszczenia mechaniczne jak i znaczną część patogenów chorobotwórczych. Dobrej klasy filtr zmniejsza znacznie zużycie środków chemicznych do dezynfekcji wody i pozwala w sposób naturalny dbać o higienę basenu. Skupimy się tu na filtrach tzw. „piaskowych”, które są znacznie lepszym rozwiązaniem niż filtry kartuszowe.
Wyróżniamy różne rodzaje filtrów basenowych zależnie od materiału, z których są wykonywane zbiorniki oraz kształtu i rozmiarów samego zbiornika. Podstawowe filtry wykonywane są z polietylenu. Jest to materiał dobry, ale dłuższa eksploatacja zbiornika ujawnia jego wady. Przede wszystkim ulegają one z czasem odkształcaniu co prowadzi do konieczności ich wymiany. Polietylenowe filtry są tanie w zakupie i najczęściej polecane do podstawowych basenów o niższym standardzie. Znacznie lepszym, ale nieco kosztowniejszym, rozwiązaniem jest filtr ze zbiornikiem wykonanym z żywic poliestrowych z włóknem szklanym. Zbiorniki tych filtrów cechuje wysoka trwałość i odporność na ciśnienie robocze instalacji basenowej. Mogą one być również montowane przy basenach z wodą słoną.
Kolejną cechą charakterystyczną dla filtrów jest kształt i rozmiar zbiornika. Podstawowymi filtrami do basenów prywatnych są urządzenia z niskimi zbiornikami, w których wysokość warstwy wkładu filtracyjnego to ok. 30-50cm. Z powodzeniem, odpowiednio dobrane, stosowane są one przy basenach prywatnych. Jeżeli natomiast chcemy polepszyć proces filtracji powinniśmy się zdecydować na filtr z tzw. wysokim złożem, w którym warstwa filtracyjna to 100 lub nawet 120cm. Woda musi w nich pokonać znacznie większy odcinek przez złoże co pozwoli na bardziej dokładny i efektywny proces jej oczyszczenia. W filtrach z wysokim złożem możemy również wybierać pomiędzy tzw. dnem krzyżowym a dnem dyszowym, które maj dość istotne znaczenie przy czyszczeniu złoża filtracyjnego.
Zatem filtr śmiało można określić mianem „serca basenu” i warto zwrócić szczególną uwagę czy oferowane Państwu urządzenie spełni Wasze oczekiwania względem czystości wody basenowej.