Basen całoroczny czyli innymi słowy basen wewnętrzny to luksus ale też spory wydatek. Naturalnie w budżecie uwzględnić należy nie tylko sam basen, ale też budynek z odpowiednią infrastrukturą techniczną. Rodzi się więc podstawowe pytanie jak duży powinien być basen i jakie rozmiary powinno mieć pomieszczenie z basenem?
 
Odpowiedzieć możecie sobie Państwo częściowo sami. Kluczową sprawą jest zakładana przez Państwa wielkość samego basenu; ponieważ ona determinuje nam minimalną, wygodną w użytkowaniu, wielkość pomieszczenia basenowego. W istocie warto aby pomieszczenie z basenem uwzględniało wygodne obejście (najlepiej wokół) samego basenu, czyli tzw. plażę basenową oraz miejsce do wypoczynku przy basenie. Obejście basenu i jego wymiary są sprawą bardzo indywidualną z pewnymi założeniami i ograniczeniami, które uwzględnia wstępna koncepcja projektowa inwestycji. Proszę nie zapominać o stworzeniu miejsca wypoczynku przy basenie (oczywiście w miarę możliwości), żeby móc zrelaksować się po kąpieli lub też do niej swobodnie przygotować. Nieodzownym jest też zaplanowanie w bezpośredniej bliskości basenu i ze swobodnym dostępem toalety i prysznica. Basen całoroczny rządzi się też innymi prawami aniżeli basen sezonowy w ogrodzie. Oprócz niecki basenowej i instalacji technicznej cyrkulacji, oczyszczania i uzdatniania wody musimy zadbać też o bardzo ważny element jakim jest odpowiednio dobrany, zaprojektowany i wykonany system uzdatniania powietrza w pomieszczeniu basenowym. System ten dba o właściwy klimat dla użytkowników i pozwoli zabezpieczyć budynek z basenem przed podwyższonym poziomem wilgotności powietrza. Niezwykle ważnym aspektem jest też lokalizacja i dostęp do pomieszczenia technicznego basenu oraz, w miarę możliwości technicznych, zaplanowanie wokół niecki basenowej korytarza rewizyjnego, aby móc w każdej chwili dostać się do podbasenia i urządzeń technicznych lub rurociągów.

W tym miejscu, a więc na samym początku planowania inwestycji, warto zawsze rozpocząć współpracę z przyszłym wykonawcą Państwa basenu, który doradzi i pomoże prawidłowo zaplanować, a następnie rzetelnie wykona powierzone zadanie budowy basenu. Pozwoli to uniknąć wielu często popełnianych na etapie projektowym błędów, a co się z tym wiąże dodatkowych kosztów i opóźnień w realizacji. Duże doświadczenie praktyczne i wieloletni staż w branży budowy basenów powinny cechować przyszłego wykonawcę, z którym nawiążecie Państwo współpracę.