Najistotniejszą kwestią przy planowaniu realizacji własnego basenu kąpielowego jest wybór zarówno jego wielkości jak i kształtu oraz aranżacja wnętrza basenu. Każdy basen powinien być idealnie wkomponowany w otoczenie i stanowić jego estetyczne zwieńczenie. Częstokroć teren pod zabudowę basenem posiada pewne ograniczenia przestrzenne oraz inne specyficzne uwarunkowania. Dlatego ważne abyśmy dobrze zaplanowali wielkość i kształt basenu.
W tym celu możemy posłużyć się najprostszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą wyznaczenia wielkości basenu. Przy pomocy taśmy mierniczej, kilku drewnianych palików oraz sznurka możemy prowizorycznie wyznaczyć nasz przyszły basen. Zobrazujemy sobie w ten sposób jego wielkość i dostosujemy ją do naszego otoczenia. Manewrując w prosty sposób dobierzemy idealne rozwiązanie do naszego ogrodu. Należy zwrócić uwagę, że basen nie musi posiadać znacznych rozmiarów aby móc w nim swobodnie pływać. Wystarczy doposażyć go w przeciwprąd, dzięki któremu można pływać w miejscu oraz zażywać intensywnych masaży co doskonale dopełni i urozmaici kąpiele w basenie.

Po wyborze wielkości czas na kształt. Najpopularniejszym wciąż kształtem jest klasyczny prostokąt, ponieważ jest bardzo praktyczny w eksploatacji i zawsze dobrze pasuje do otoczenia oraz jest nieproblematyczny przy ewentualnej zabudowie np. teleskopowym zadaszeniem przesuwnym. Można oczywiście zindywidualizować kształt basenu i dostosować go do własnych potrzeb, ale proszę o rozwagę w tej kwestii i nie podejmowanie nazbyt pochopnych decyzji, aby basen przez długie lata cieszył i uatrakcyjniał wypoczynek.

Kolejną kwestią jest ulokowanie urządzeń techniki basenowej (stacja filtracji, ogrzewania, automatyki dozowania etc.) w tzw. pomieszczeniu technicznym. Zawsze przy niecce basenu można dobudować studzienkę techniczną na te elementy, jednakże ich późniejsza obsługa eksploatacyjna nie należy do najwygodniejszych. Ja jestem zwolennikiem wykorzystania przestrzeni na urządzenia w jakimś pomieszczeniu istniejącym np. miejsce w garażu, altanie ogrodowej czy kotłowni. Plusem takiego rozwiązania jest swobodniejszy dostęp do urządzeń i ich obsługi oraz obecność mediów koniecznych do funkcjonowania basenu czyli energii elektrycznej, odpływu dla popłuczyn czy też świeżej wody oraz czynnika grzewczego (jeżeli do ogrzewania wody wykorzystamy domowy system grzewczy).

Oczywistą sprawą jest też budżet, który przeznaczamy na budowę basenu i związane z nim ograniczenia. Prosiłbym abyście Państwo traktowali budowę basenu jako inwestycję w zdrowie i aktywny sposób wykorzystania wolnego czasu. Dlatego czasem warto poważnie przemyśleć proponowane przez firmy wykonawcze rozwiązania technologiczne i sprzętowe. Można by rzec: „basen basenowi nie równy” i potwierdza się to nazbyt często przy wnikliwszym spojrzeniu na proponowane Państwu baseny.

Tylko dobre i sprawdzone systemy basenowe zapewnią Państwu spokojne, ekonomiczne i wieloletnie eksploatowanie basenu.